برق چگونه کار می کند؟

چکیده کوتاه مطلب

برق چگونه چراغ ها را روشن نگه می دارد؟! برق در اطراف ما وجود دارد. چه چراغ اتاق خواب ما باشد، چه سیستم بازی مورد علاقه ما، یا یخچالی که همه تنقلات مورد علاقه ما را در خود جای می دهد، برق همه آنها را تغذیه می کند. این روزها حتی بسیاری از اتومبیل های ما را […]

برق چگونه چراغ ها را روشن نگه می دارد؟!

برق در اطراف ما وجود دارد. چه چراغ اتاق خواب ما باشد، چه سیستم بازی مورد علاقه ما، یا یخچالی که همه تنقلات مورد علاقه ما را در خود جای می دهد، برق همه آنها را تغذیه می کند. این روزها حتی بسیاری از اتومبیل های ما را نیرو می دهد. شما می توانید به خالی از سکنه ترین مناطق زمین سفر کنید و هنوز آن را در ابرهای بالای سر خود در هنگام طوفان پیدا کنید. الکتریسیته اشکال مختلفی دارد: زغال سنگ، آب، خورشیدی، باد، هسته ای، آبی و خورشیدی. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که الکتریسیته دقیقا از چه چیزی ساخته شده است یا چگونه می تواند به خانه شما برسد؟ یادگیری و درک اینکه برق از کجا می آید و چگونه می توانیم آن را مصرف کنیم به ما این امکان را می دهد که مصرف خود را بهتر مدیریت کنیم و بیشتر مراقب منابع خود باشیم.

برق چیست؟

برق چیست و چگونه ساخته می شود؟

الکتریسیته یک منبع انرژی ثانویه است که از تبدیل سایر منابع انرژی مانند زغال سنگ، گاز طبیعی، نفت، انرژی هسته ای و غیره به دست می آوریم. این منابع به عنوان “منابع اولیه” شناخته می شوند. منابع اولیه می توانند تجدیدپذیر یا غیر قابل تجدید باشند، اما خود برق هیچکدام از اینها نیست.

مانند هر چیز دیگری، الکتریسیته از اتم ها تشکیل شده است. بنابراین برای درک الکتریسیته، به درک اطلاعات اولیه در مورد اتم ها کمک می کند.

اتم ها

در مرکز یک اتم هسته قرار دارد. هسته از ذراتی به نام پروتون و نوترون تشکیل شده است. الکترون ها در پوسته ها به دور هسته می چرخند. پروتون ها و الکترون های یک اتم به سمت یکدیگر جذب می شوند و هر یک حامل بار الکتریکی هستند. پروتون ها دارای بار مثبت و الکترون ها دارای بار منفی هستند. بار مثبت پروتون‌ها برابر با بار منفی الکترون‌ها است و وقتی اتم‌ها دارای تعداد مساوی پروتون و الکترون باشند، اتم متعادل می‌شود. نوترون ها بار الکتریکی ندارند و تعداد آنها ممکن است متفاوت باشد.

برق چگونه کار می کند؟

الکترون ها

الکترون های موجود در پوسته نزدیک به هسته، جاذبه شدیدی برای پروتون ها دارند. گاهی اوقات الکترون‌های بیرونی‌ترین لایه‌های یک اتم جاذبه زیادی برای پروتون‌ها ندارند و می‌توانند از مدار خود رانده شوند و باعث جابجایی آنها از یک اتم به اتم دیگر شوند. این الکترون های متحرک الکتریسیته هستند.

برق چگونه کار می کند؟

الکتریسیته در مدارهای بسته حرکت می کند. قبل از اینکه الکترون ها بتوانند در آن حرکت کنند، باید یک مسیر کامل داشته باشد. هنگامی که یک چراغ را با چرخاندن یک کلید روشن می کنید، یک مدار را می بندید. البته این بدان معناست که با خاموش کردن یک کلید، مداری را باز می کنید. جریان الکتریسیته از سیم برق، از طریق نور، و دوباره به داخل سیم جریان می یابد. همین مفهوم در مورد تلویزیون یا لوازم خانگی شما نیز صدق می‌کند – وقتی آنها را روشن می‌کنید، مداری را می‌بندید تا جریان برق از سیم‌ها عبور کند و آنها را تغذیه کنید.

منابع انرژی الکتریکی

منابع انرژی الکتریکی

زغال سنگ

بیش از یک چهارم کل ذخایر زغال سنگ شناخته شده جهان در ایالات متحده است. اگرچه وابستگی ما به زغال سنگ در حال کاهش است، اما همچنان برای تولید برق به آن متکی هستیم. برق تولید شده از زغال سنگ با استفاده از “سیستم احتراق زغال سنگ پودر شده” (PCC) ایجاد می شود.

زغال سنگ آسیاب شده و به صورت پودر ریز در می آید و در محفظه احتراق دیگ دمیده می شود و در دمای بالا می سوزد. گازها و انرژی گرمایی تولید شده آب را به بخار تبدیل می کند. این بخار از یک توربین حاوی هزاران پره پروانه مانند عبور می کند. در انتهای این پروانه ها، یک ژنراتور در یکی از محورهای توربین نصب شده است. هنگامی که سیم پیچ های ژنراتور در یک میدان مغناطیسی قوی می چرخند، الکتریسیته ایجاد می شود.

برق تولید شده با ولتاژهای بالاتر از طریق شبکه های خطوط برق منتقل می شود. زمانی که برق به خانه های ما می رسد، برق به سیستم های ولتاژ 100 تا 250 ایمن تبدیل می شود.

انرژی باد

انرژی باد

انرژی باد تجدیدپذیر است و انرژی تولید شده توسط باد را از طریق استفاده از توربین های بادی که آن را به برق تبدیل می کند، مهار می کند. باد، از نظر فنی، محصول جانبی تفاوت دما است و از گرمای ناهموار جو، کوه‌ها، دره‌ها و چرخش سیارات به دور خورشید ایجاد می‌شود.

توربین‌های بادی برخلاف فن‌ها کار می‌کنند – به جای استفاده از برق برای ایجاد باد، توربین‌های بادی از باد برای تولید برق استفاده می‌کنند. باد پره هایی را می چرخاند که شفتی را می چرخاند که به ژنراتور متصل است و برق تولید می کند.

انرژی هسته ای

انرژی هسته ای

انرژی هسته ای از انرژی موجود در هسته اتم می آید. نیروگاه‌ها از فرآیندی به نام «شکافت هسته‌ای» – شکافتن اتم – برای تولید انرژی استفاده می‌کنند. برخی از نیروگاه‌های هسته‌ای از اتم‌های اورانیوم استفاده می‌کنند که در اثر برخورد نوترون به آن‌ها تقسیم می‌شوند و گرما و تشعشع آزاد می‌کنند و نوترون‌های بیشتری تولید می‌کنند.

هنگامی که نوترون ها با دیگر اتم های اورانیوم برخورد می کنند، این فرآیند دوباره تکرار می شود. این واکنش زنجیره ای در نیروگاه های هسته ای برای تولید گرما کنترل می شود. هنگامی که گرما با آب ترکیب می شود، بخار تولید می کند که سپس برای تولید برق استفاده می شود که می توانیم در خانه های خود استفاده کنیم.

برق چگونه به خانه شما می رسد؟

اینکه برق از کجا می آید و مصرف کنندگان انرژی خود را از کجا می گیرند متفاوت است. برخی از شرکت های برق تمام انرژی را که می فروشند تنها با استفاده از نیروگاه های خود تولید می کنند. برخی دیگر ممکن است برق را مستقیماً از سایر شرکت های برق، بازاریابان برق، و تولیدکنندگان مستقل برق از یک بازار عمده فروشی که توسط یک سازمان قابلیت اطمینان انتقال منطقه ای سازماندهی شده است، خریداری کنند. تمام جزئیات کوچک را کنار بگذاریم، برق به روش های بسیار مشابه به دست مصرف کننده می رسد.

فرآیند تحویل برق

فرآیند تحویل برق

برق تولید شده توسط نیروگاه ها از طریق خطوط انتقال و توزیع برق به مصرف کنندگان تحویل داده می شود. این سیستم پیچیده که گاهی «شبکه» نامیده می‌شود، شامل پست‌ها، ترانسفورماتورها و خطوط برق است که تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برق را به هم متصل می‌کنند. تنها در ایالات متحده، شبکه برق شامل هزاران مایل خطوط برق فشار قوی و میلیون ها خط برق فشار ضعیف با ترانسفورماتورهایی است که هزاران نیروگاه را به میلیون ها مصرف کننده در سراسر کشور متصل می کند.

خطوط برق فشار قوی که بین برج‌های فلزی بزرگ آویزان شده‌اند می‌توانند برق را در فواصل طولانی حمل کنند، در حالی که برق با ولتاژ پایین از طریق ترانسفورماتورهایی که ولتاژ را افزایش یا کاهش می‌دهند منتقل می‌شود تا در مراحل مختلف سفر از نیروگاه به خانه یا محل کار شما تنظیم شود. .

کارشناس برقکاران مسکونی ، تجاری و صنعتی

کنتور هوشمند چیست؟

کنتور هوشمند چیست؟

تفاوت بین خواندن یک ماه و ماه بعدی تعداد واحدهای انرژی است که در آن دوره صورتحساب استفاده شده است. برای کمک به شما در صرفه جویی در قبض انرژی، کنتورهای هوشمند در سراسر کشور نصب می شوند. آنها ارتباط دو طرفه بین شما و شرکت برق شما را فراهم می کنند و به شرکت شما کمک می کنند تا از رویدادهایی مانند خاموشی مطلع شود. این به ابزار اجازه می دهد تا خدمات قابل اعتمادتری را حفظ کند و می تواند با سیستم های مدیریت انرژی خانه مانند ابزارهای مبتنی بر وب که ابزار شما ارائه می دهد استفاده شود. آنها حتی می توانند به شما این امکان را بدهند که ترموستات خود را از راه دور تنظیم کنید یا لوازم خانگی را خاموش کنید.

راه های دیگر برای تولید انرژی

راه های دیگر برای تولید انرژی

خورشیدی

انرژی خورشیدی از نور و گرمای خورشید برای تولید انرژی تجدیدپذیر یا “سبز” استفاده می کند. رایج ترین شکل های انرژی خورشیدی توسط پنل های خورشیدی یا سلول های فتوولتائیک مهار می شوند. هنگامی که پرتوها به صفحات خورشیدی برخورد می‌کنند، الکترون‌ها را از اتم‌هایشان جدا می‌کند و به الکترون‌ها اجازه می‌دهد تا در سلول جریان پیدا کنند و الکتریسیته تولید کنند. به روش های دیگر، انرژی خورشید برای جوشاندن آب و راه اندازی یک توربین بخار برای تولید برق به روشی مشابه نیروگاه های زغال سنگ یا هسته ای استفاده می شود.

هیدرو

برق آبی به روشی مشابه ایجاد می شود که برق از زغال سنگ ایجاد می شود. در هر دو مورد، آنها برای چرخاندن یک توربین به یک منبع انرژی نیاز دارند که سپس شفت فلزی را در ژنراتوری که برق تولید می کند می چرخاند. بزرگترین تفاوت در جایی است که نیروگاه های زغال سنگ از بخار برای چرخاندن پره های توربین خود استفاده می کنند، نیروگاه های برق آبی از آب کانالی با فشار بالا که در پایه سدها قرار دارد برای تامین انرژی توربین ها استفاده می کنند.

کدام منابع برق در ایجاد آلودگی نقش دارند؟

اگرچه ارزان‌ترین شکل تولید برق از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی مانند زغال‌سنگ، گاز طبیعی و نفت است، اما برای محیط‌زیست نیز خطرناک‌ترین شکل است. سوزاندن این سوخت ها دی اکسید کربن را در جو آزاد می کند که با عوارض زیست محیطی جدی از جمله گرم شدن کره زمین، تغییرات آب و هوا، آلودگی هوا، بلایای طبیعی، تخریب زیستگاه ها و مشکلات مزمن بهداشتی مرتبط است.

کدام منابع قدرت سبز هستند؟

انرژی تولید شده از طریق منابع تجدیدپذیر مانند آبی، باد، خورشیدی و زمین گرمایی سبز است. برخلاف سوخت‌های فسیلی، این منابع انرژی منابع طبیعی را کاهش نمی‌دهند. آنها همچنین منابع انرژی پاک تری هستند که محیط زیست را با انتشار کربن آلوده نمی کنند.

اگرچه منابع انرژی تجدیدپذیر برای سلامت سیاره ما بهتر هستند، اما معمولاً هزینه بیشتری نسبت به سایر منابع انرژی دارند، به همین دلیل است که اکثر برق ما از منابع سبز تولید نمی شود.

محصول JustGreen Power شرکت Just Energy این امکان را برای شما فراهم می کند تا اطمینان حاصل کنید که معادل 100 درصد برق مصرفی شما از منابع تجدیدپذیر تولید می شود.

آیا می خواهید در مورد برق بیشتر بدانید؟

با انواع منابع الکترونیکی بیشتر آشنا شوید.

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    مطالب مرتبط