درباره خدمات برق در ساختمان های تجاری

چکیده کوتاه مطلب

خدمات برق به هادی ها، مواد و تجهیزاتی اطلاق می شود که نیرو را از سیستم برق به سیستم سیم کشی که دارایی مورد نظر را با توان الکتریکی تامین می کند، منتقل می کند. ساختمان‌های تجاری فقط باید توسط یک سرویس برق تامین شوند. این به طور کلی نصب بیش از یک مجموعه هادی سرویس […]

خدمات برق به هادی ها، مواد و تجهیزاتی اطلاق می شود که نیرو را از سیستم برق به سیستم سیم کشی که دارایی مورد نظر را با توان الکتریکی تامین می کند، منتقل می کند.

ساختمان‌های تجاری فقط باید توسط یک سرویس برق تامین شوند. این به طور کلی نصب بیش از یک مجموعه هادی سرویس در یک ساختمان را ممنوع می کند. یک استثنا از این قاعده برای ساختمان های چند نفره است. به عنوان مثال، ملکی که در ابتدا چندین اشغال داشت، احتمالاً دارای چندین سرویس خواهد بود، حتی اگر یک نفر ملک را تصاحب کند. در نتیجه، بازرسان املاک تجاری بسته به سابقه اشغال و مطابقت ساختمان با کدهای برق، با املاکی با مقادیر خدمات و مکان‌های مختلف مواجه می‌شوند.

اتاق برق یا اتاق مکانیکی
“اتاق برق” یا “اتاق مکانیکی”

مکان یابی سرویس برق گاهی اوقات دشوار است. اغلب روی یک دیوار داخلی دقیقاً در پشت دیوار خارجی که کنتور برق ورودی و محفظه قرار دارد یافت می شود. به عنوان مثال، فرض کنید متر روی یک دیوار بیرونی واقع در گوشه جنوب غربی ساختمان قرار دارد. در آن صورت، سرویس برق اصلی می تواند در قسمت داخلی آن دیوار خاص باشد. اگر سرویس زیرزمینی باشد، سرویس برق اصلی می تواند در هر نقطه از ساختمان باشد. در بسیاری از موارد، در اتاقی با برچسب “اتاق برق” یا “اتاق مکانیکی” یافت می شود.

بسته به اندازه و محل سرویس برق، سیستم ممکن است در داخل یک محفظه قفل شده ساخته شده از حصار زنجیره ای یا در یک اتاق تمام شده باشد. بازرسان اموال تجاری ممکن است نیاز به هماهنگی دسترسی با ایمن کردن یک کلید برای انجام بازرسی داشته باشند.

محل سرویس برق

علائم و برچسب های خدمات برق

محل سرویس برق

اگر ساختمانی بیش از یک سرویس دارد، باید علامت یا برچسبی در هر سرویس وجود داشته باشد که تعداد کل و مکان هر یک را مشخص کند. این تابلوها مانع از این می‌شود که برق‌کاران و پرسنل آتش‌نشانی این باور را داشته باشند که همه خدمات قبل از انجام کار خود در یک مکان سیگنال خاموش می‌شوند. بازرسان املاک تجاری باید تمام اطلاعات مکان خدمات را در گزارش بازرسی خود مستند کنند.

افت خدمات/ترخیص جانبی

بازرسان املاک تجاری باید افت سرویس یا جانبی را بازرسی کنند. افت خدمات به یک ساختمان می تواند در زیر زمین یا بالای سر ارائه شود. مشاهده یک سرویس زیرزمینی دشوار خواهد بود، اما یک سرویس سربار به راحتی قابل مشاهده است. مانند سایر اجزای سیستم الکتریکی، افت سرویس سربار دارای فاصله های مشخصی است که باید رعایت شود. همان الزامات ترخیص برای خدمات مسکونی برای املاک تجاری اعمال می شود. متداول ترین مسائل شامل پاکسازی مسیرها، کوچه ها، پارکینگ ها، سقف های مسطح و جاده ها می باشد.

بازرسی افت سرویس/جانبی

بازرسی افت سرویس و جانبی باید شامل موارد زیر باشد:

 • دکل و اتصال مجرا در دکل. افت سرویس باید کاملاً محافظت شده و عاری از آسیب و خوردگی باشد. سیم هایی با روکش از دست رفته یا آسیب دیده (که سیم ها را در معرض آب و هوا قرار می دهد) و آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش از عیب های رایج هستند.
 • هواشناسی خدمات این قطعه از فضای داخلی در برابر آب و هوا محافظت می کند. بنابراین، سیم ها باید به سمت بالا به سمت هوا حرکت کنند تا آب باران و سایر رطوبت به مجرای سرویس راه ندهند.
 • حلقه چکه این برای جلوگیری از ورود آب باران و سایر رطوبت به هوا طراحی شده است. حلقه چکه نیز باید حداقل 18 اینچ از سقف و 3 فوت از هر پنجره یا دری قابل اجرا فاصله داشته باشد.
 • عایق ها اینها جدایی بین سیم های سرویس و عناصر مختلف دیگر در سیستم هستند. آنها طراحی شده اند تا به عنوان سپر عمل کنند تا از تماس کابل های آسیب دیده و سایر خطرات با دکل یا سیستم داخلی جلوگیری کنند.
 • اتصال پشتیبانی و کابل ها این کابل ها باید سیم های سرویس را به سر دکل و ساختمان هدایت و محکم کنند. آنها از تیر برق به دکل یا ساختمان منتهی می شوند و باید همان فاصله های سیم های سرویس جانبی را دنبال کنند.
 • سیم های سرویس جانبی هنگام بررسی سیم های سرویس جانبی، بازرس باید تعداد سیم های ارائه دهنده سرویس به ساختمان را بررسی کند. اگر فقط دو سیم وجود داشته باشد، سرویس ممکن است یک سیستم تک فاز باشد. اگر سه یا چهار سیم به ساختمان سرویس دهد، سرویس ممکن است یک سیستم 3 فاز باشد. تطبیق تعداد سیم های موجود در سرویس با توضیحات پانل، سرویس را تأیید می کند، مشروط بر اینکه با برچسب مطابقت داشته باشد.

زمین سرویس

بازرس باید ارتینگ و باندینگ سرویس را نیز بازرسی کند. خدمات سربار باید مسیری را به سمت زمین حفظ کند. این در محفظه متر و متر قابل مشاهده است. در جایی که سرویس سربار وجود دارد، باید یک مسیر زمینی خارجی وجود داشته باشد. این باید از طریق یک سیم از محفظه متر یا محفظه متر به طور مستقیم به یک میله زمین محرک قابل مشاهده باشد.

نتیجه

کلیه ساختمان های تجاری دارای سرویس برق می باشند. با این حال، مقدار و مکان بسته به اشغال و مطابقت ساختمان با کد متفاوت خواهد بود. طبق بخش 6.5.8 ComSOP، بازرس باید افت/جانب سرویس را از نظر فاصله مناسب، هادی های ورودی سرویس و اتصال به زمین و اتصال سرویس بازرسی کند و هرگونه خرابی مشاهده شده عایق هادی یا غلاف کابل را گزارش کند. برچسب گذاری مناسب سرویس برق می تواند به هدایت بازرس در این بخش از بازرسی کمک کند.

امیدوارم از مقاله “درباره خدمات برق در ساختمان های تجاری” لذت برده باشید.

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.